Google Trends Nedir ve Ne İşe Yarar?

 Son zamanlarda oldukça popüler hale gelen Google Trends nedir? Sorusu Bu Google hizmetinden yararlanmak, amacını öğrenmek ve kazandırdığı imkanları bilmek isteyenler ve e-ticaret web sitesi sahipleri tarafından oldukça merak uyandıran bir sorudur. Bu kadar çok merak edilip araştırılmasının nedeni ise büyük ihtimalle çok faydalı bir hizmet olmasındandır. Bizler de bu yazımızda bu sıklıkla cevabı aranan sorulardan olan Google Trends nedir ve ne işe yarar? Soruları başta olmak üzere Google Trends hakkında merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Gelin hep beraber yazımıza göz atalım. 

Google Trends Nedir? 

 Google Trends, Google arama motoru kullanan kişilerin yaptıkları aramalarda hangi kelimeleri ve cümle sorgularını kullandıkları hakkında bilgi almamızı sağlayan bir servis aracıdır ve Google tarafından 2006 yılında hizmete sunulmuştur. Google Trends ile birlikte Google’da aranan kelimelerin popülerlik düzeyini belirli zaman periyotları seçerek hangi bölgelerde daha popüler olduğunu görebilirsiniz. Aynı zamanda seçtiğiniz anahtar kelimelerin yılın hangi döneminde daha çok aratıldığını da görebilirsiniz. 

Google Trends Ne İşe Yarar? 

 Bir önceki Google Trends nedir? Başlığımızda Google Trends ile ilgili genel bir bilgi verdik. Bu başlığımızda ise Google Trends’in ne işe yaradığını anlatacağız. Bu sorunun cevabını sizler için madde madde açıkladık. Bu maddeler; 

 • Google Trends, içerik pazarlaması planlaması yapmanızı sağlar. 
 • SEO stratejileri belirlemenize yardımcı olur. 
 • İçerik takvimi oluşturmanıza yardım eder. 
 • Web sitenizin organik trafik akışını arttırır. 
 • Rekabet takibi yapabilmenizi sağlar. 
 • SEO çalışmalarınızı belli bölgelere bölebilmenizi sağlar. 
 • Arama hacimlerini aylara ve yıllara böldüğü için grafik halinde görmenizi sağlar. 

Google Trends Faydaları Nelerdir? 

 • Google Trends sayesinde dünya üzerine yapılan aramaların çoğunlukla hangi konular hakkında olduğunu kavrarız. 
 • Google Trends verileri ile gerek şahıslar gerekse işletmeler özel günlerde yapılan dönemsel aramalar hakkında bilgi sahibi olurlar. 
 • Google üzerinden yapılan aramaların hangi illerden yapıldığını görebilir ve böylece hedef kitlenizin hangi bölgelerde yoğunlaştığı öğrenebilirsiniz. 
 • Google Trends, verilerini yıllık bazda bir grafik ile paylaşır. Bu sayede sizler de sezonluk ve mevsimsel değişimleri göz önünde bulundurarak hangi dönemde hangi aramaların yapıldığını görebilirsiniz. 
 • Üstelik Google Trends ile sadece ülkemiz için arama yapmakla kalmayıp, yurtdışında yapılan aramaların popülerlik seviyelerine de göz atabilirsiniz. Bilhassa bu özellik yurtdışına satış yapmak isteyenler ve yabancı dilde blog yazmak isteyenler için oldukça faydalıdır. 

Google Trends Nasıl Kullanılır? 

 Google Trends kullanmak için önce bir arama terimi veya konu girerek başlarsınız. Daha sonra bu terim ya da konunun aranma hacmine ve dönemsel sıklığına göre grafiğine ulaşırsınız. Grafiğinin altında ise şehirlere göre aranma hacmine dair bazı sonuçlara, ilgili konulara ve bağlantılı sorgulara ulaşırsınız. 

Google Trends Ücretli Mi? 

 Faydalarından bir önceki başlıklarımızla bahsettiğimiz Google Trends’in bir başka merak uyandıran özelliği de ücretli olup olmadığıdır. Sevindirici haber! Google trends ücretsiz bir Google servisidir ve ihtiyacı olan herkes faydalanabilir. 

Yorum yapın

1